Székesfehérvári Szív Egyesület
fejléckép



                                                     

MAGYAR SZÍV EGYESÜLETEK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK IV. SPORTTALÁLKOZÓJA

ZALAEGERSZEG, 2019. augusztus 2-4.

           „ A teljesítőképességünk határa sokkal messzebb van annál,   mint amit gondolunk magunkról.”  (Kemény Dénes)                                                                                                                                  

 „Szép Zalában születtem. A nagy erdő nevelt fel. Fenyőerdő a hazám, minden legény hű babám.” Néhány napja ezt a népdalt dúdolgatom.

Hónapok óta szívvel-lélekkel, no meg sportolással és gyakorlással készültünk a rendezvényre. Eljött a várva várt hétvége.

Pénteken reggel már negyedszer vártuk izgalommal „Kék Villámot” és Sanyit, a sofört, hogy utunkat Zalaegerszeg felé vegyük. Csodálatos időben utaztunk, megpihenve Zalaváron.  Megtekintettük a Kis-Balaton Házat, ahol megismerhettük a téli és nyári berek élővilágát. Kis sétával az élő vizet is megpillantottuk, a horgászokkal együtt izgatottan lestük, görbül-e a bot.

Zalaegerszegre érve elfoglaltuk körleteinket. Esett eső, szép csendesen csepergett. Közben a pihenés mindenkinek jól esett.

Délután, a megnyitó ünnepségre 13 város csapata, közel 450 sporttársunk vonult fel.  A Székesfehérvári Szív Egyesület 60 fővel képviseltette magát. Köszöntőt mondott a város Alpolgármester Asszonya, a városi kórház Főigazgatója, a helyi szív egyesület vezetője. Ezt követően Dr. Orbán Csaba, a MASZEOSZ elnöke hivatalosan is megnyitotta a rendezvényt, mindenkinek eredményes és sportszerű versenyzést kívánva.

Az orvos-beteg konferencián a szívműtétekről hallhattunk és láthattunk előadást, képeket. Nagyon érdekes volt. Ezt követően gyakorlattal egybekötött újraélesztési bemutatón vettünk részt.

Vacsora után kultúrest következett. A műsort mi magunk, sportolók adtuk. Minden város bemutatkozott. Ki filmvetítéssel, ki humorral, zenés produkcióval. Mi is készültünk. Először Szepesi Kati mutatta be Székesfehérvárt, történelmi múltját gyönyörű kerek mondatokban. Papír, videó felvétel nélkül is nagy sikere volt. Utána kilencen lányok mosolyogva léptünk a mindent jelentő deszkákra. King africa dalára aztán szó szerint berobbantunk a színpadra. A kedves közönség azonnal ritmusra tapsolt, végig a táncunk alatt. Arattuk a babérokat.

Szombaton kora reggel megkezdődtek a versenyek. 11 sportágban (asztalitenisz, futás, sakk, kispályás foci, röplabda, petange, kosárlabda büntetődobás, darts, teke, úszás, lövészet), nemek, korok szerint mértük össze teljesítőképességünket. Kemény Dénes fenti gondolatát azóta többen átéltük.  Nem vagyok egy atléta termet. És bizony nagy az a focipálya, főleg ha másfélszer kell körbe futni. MEGCSINÁLTAM! Először. Megállás és  séta nélkül, saját tempómban. És bizony eltörött a mécses a célvonalon átlépve.

Napközben lehetőség volt városnéző sétára is idegenvezető kíséretével. Bár az ég leszakadt, jókedvünkön ez semmit nem változtatott.

Estére kicsinosítottuk magunkat, úgy mentünk a bálba. Vendéglátóink kis műsorral, svédasztalos vacsorával fogadtak bennünket. Finomakat ettünk, ittunk. Aztán roptuk a táncot, amíg csak bírtuk.

Vasárnap délelőtt izgatottan vártuk a záróünnepséget, eredményhirdetést.

A Székesfehérvári Szív Egyesület csapata a városok közötti versenyen a II. helyezést érte el.

 Aranyérmeseink (9 érem):

Bognárné Julika  gyorsúszás és hátúszás (2)

Dudás Sándor darts

Férfi röplabdacsapat

Fülöpné Ági  mellúszás

Hembach Tibor  400 m futás

Heresznyeiné Kati  400 m futás

Pőcze Attila  gyorsúszás és hátúszás (2)

Ezüstérmeseink (9 érem):

Bognárné Julika  mellúszás

Férfi focicsapat

Gál Kálmán  mellúszás

Köpf Jenő  400 m futás

Lajkó Irén  600 m futás

Magyar Karolina  darts

Málits János  400 m futás

Női röplabdacsapat

Szepesiné Kati  hátúszás

 Bronzérmeseink (8 érem):

Fa Márti  darts és 600 m futás (2)

Hutvágner Teréz  400 m futás

Kissné Terike  asztalitenisz

Magda József  asztalitenisz

Mihalszki Tamás  kosárlabda büntetődobás

Mix junior röplabdacsapat

Towbin Anna  hátúszás

 Gratulálunk minden tagunknak a részvételért, az eredményes és sportszerű versenyzésért!

 A záróünnepség befejezéseként Dr. Orbán Csaba, a MASZEOSZ elnöke  köszöntötte a legidősebb játékosokat, további jó egészséget kívánva nekik.  Fülöpné Ágika (85 éves) és Laky Laci bácsi (88 éves) mindketten a Székesfehérvári Szív Egyesület tagjai. Felállva, vastapssal ünnepeltük társainkat.

 Köszönjük a Zalaegerszegi szív és érbeteg egyesület munkáját, szíves vendéglátását !

 Ebéd után buszra szálltunk, majd elindultunk hazafelé. Levegőváltozásul felmentünk a Bazitai Tv-torony kilátójába. Egy csésze kávé mellett gyönyörködtünk a panorámában. Balatonszentgyörgyön megálltunk a Csillagvár Múzeumnál. Kellemes kikapcsolódás volt a középkori kiállítás megtekintése, kis pihenés az árnyas fák alatt.

Székesfehérváron jóleső fáradtsággal, de annál vidámabban búcsúztunk el egymástól.

Jó pihenést, további szép nyarat kívánunk mindenkinek !

 Kimi Raikönnen szavaival szeretnék elköszönni.

„ Ha esetleg veszít az ember, hát veszít. Nem lehet mindig nyerni. De mindig jön egy másik verseny, amit meg lehet nyerni és
  Fa Márti

* * *

A szívbeteg klubok hét végi országos sporttalálkozójának két doyenjével beszélgettünk

A hét végén rendezték meg a megyeszékhelyen a Magyar Szívegyesületek Országos Szövetsége és a Zalaegerszegi Szív- és Érbetegek Egyesülete szervezésében a IV. Orvos-Beteg Konferenciát, amelyet 11 sportágat felvonultató sporttalálkozó kísért. A közel négyszáz résztvevő közt találkoztunk Fülöp Gyuláné Sulek Ágnessel és Laki Lászlóval.

A mezőny két legidősebb vendége (Ágnes 85, László 88 éves) Székesfehérvárról érkezett a szívbeteg sorstársakkal közös kikapcsolódásra. A fitt, annak idején a Videotonban tévé-rádió műszerészként dolgozó hölgy úszásban, a nyugalmazott tanár pedig pingpongban jeleskedett.

                        

A program üzenete, hogy a gyógykezelésre, orvosságokra, műtétekre szorulóknak nem kell elhagyniuk magukat, hiszen az egyesületi és a mértékletes sportélet nemcsak a karbantartott fizikumra, de a mentális-lelki „háztartásra” is jó hatással van.

 Én mindig is sportoltam, szertornáztam, később edzős­ködtem is, miután született három gyermekem – mondta az apró termetű, a 2016-ban infarktuson, szívkatéterezésen átesett, a klinikai halál állapotából visszahozott Ágnes, aki 8 unokával és 16 dédunokával büszkélkedhet. – A legnagyobb fiamat is sikerült becsalnom a szívklubba, sajnos, neki is volt négy infarktusa. Bevallom, dohányoztam, de már abbahagytam. Harmadik éve aktív tagja vagyok a klubnak, hetente kétszer tornázunk együtt. Sportos család vagyunk, a gyerekek, unokák hokiznak, kenuznak. Öt éve vagyok özvegy, a gödörből hozott ki a fehérvári szív­egyesület. Rengeteg közös programot bonyolítunk, egészségügyi előadásokat hallgatunk, szűréseket szervezünk, kirándulunk, utazunk, de legfőképpen együtt mozgunk.

– Hogy sikerült az úszás?

– Hát… hiúságból vettem a szép új fürdőruhát, de nem vált be, nem ilyen igénybevételre való, megtelt vízzel, így nem tudtam jó tempóban haladni. Fehérváron a 33 méteres medencét másfél perc alatt úszom meg. Azért izgalmas élmény volt, mert természetesen nem adtam fel.

 Laki László aktív korában filozófiát, biológiát, kémiát tanított a székesfehérvári középiskolákban. Még 75 éves korában is óraadóként dolgozott. Ma Szabadbattyánban él nyugalmazott gyógyszerész feleségével, két felnőtt lánya egyelőre két fiúunokával ajándékozta meg.

– Milyen problémával kellett megküzdenie szívügyben?

– Eredetileg angina pectorissal kezdődött, 2003-ban nyitott mellkasi koszorúérműtétem volt, akkor megkérdeztem, mennyi a garanciális idő erre a nagyjavításra. Öt-hat évet mondtak, 16 év is elmúlt azóta. Két éve katéteres aortabillentyű-műtétre szorultam, új technológiával hoztak rendbe. Én 8–9 éve veszek részt ezeken a sporttalálkozókon, többnyire asztaliteniszben, de most terveztem a sportlövészetet is. Sajnos ütköztek a versenyek időpontjai, kicsit elhúzódott a pingpong, alig értem oda a lövészetre.

A „hogy sikerült?” kérdésre ironikusan válaszol: „ötből négyszer eltaláltam a céltáblát”. Az asztalnál harmadik lett, amivel felettébb elégedett. A szívegyesületről csak jót tud mondani, benne nem volt meg a jól ismert férfiúi szemérmesség, ami az erősebb nem idősebb tagjait jellemzően távol tartja a közösségi rendezvényektől, megmozdulásoktól.

– Engem a fővárosi Szabolcs utcai klinikán műtöttek, az orvosom ajánlotta a fehérvári betegklubot, nem haboztam és nem is bántam meg a csatlakozást. Hetente kétszer ott vagyok annak az iskolának a tornatermében, ahol egykor tanítottam. Sok ismerősöm, kollégám jár oda, nem volt gond a beilleszkedéssel. Határozottan jó hatással van az emberre a rendszeres fizikai igénybevétel. Mindenkinek csak ajánlani tudom, ne üljön otthon, ha teheti, menjen emberek közé, foglalkozzon az egészségjavítással. Az orvosok is készséges támaszaink, éppen itt van a móri kórház szakorvosa velünk, aki egyébként zalaegerszegi születésű.

A szívbeteg egyesületek zalaegerszegi országos találkozójának sportversenyeit az összesített pontszámok alapján a megyeszékhelyi Szív- és Érbeteg Egyesület nyerte meg, ők kapták a vándorkupát, a székesfehérváriak lettek a másodikak, a dobogó harmadik fokára a szolnokiak kerültek. Jövőre Székesfehérvár rendezi a találkozót, beszélgetőtársaim nyilván ott lesznek.

* * *



<< vissza a bloghoz

Fel↑